09
مرداد

تفاوت بین ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J

ترموکوپل

تفاوت بین ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J

انتخاب حسگر دمایی که نیازهای شما را بر طرف کند، می‌تواند کار دشواری باشد، خصوصا اگر قرار باشد بین ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J انتخاب مناسبی داشته باشید. این دو محصول ممکن است به نظر بسیار شبیه باشند و بدون اینکه دانش کافی داشته باشید، ممکن است تشخیص تفاوت‌های بین ترموکوپل تیپ K و ترموکوپل تیپ J کار آسانی نباشد. به همین دلیل در این نوشته، تفاوت‌های بین این دو نوع ترموکوپل را برای شما آورده‌ایم تا بتوانید در زمان تصمیم‌گیری، حسگر دمایی مورد نیاز خود را به درستی انتخاب کنید.

ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها برای برخی صنایع و کاربردها مناسب باشد. بنابراین دانستن ویژگی‌های هر یک از این دو ترموکوپل می‌تواند به اینکه انتخاب مناسبی داشته باشید کمک کند.

 

 
ترموکوپل تایپ Type K Thermocouple) K) و ترموکوپل تایپ J هر دو در دسته ترموکوپل‌هایی که آلیاژهای نیکل ساخته شده‌اند، قرار می‌گیرند. پایه مثبت ترموکوپل Type K ترکیبی است ۹۰% نیکل و۱۰% کروم و پایه منفی آن ترکیبی از ۹۵% نیکل، ۲% آلومینیوم، ۲% منیزیم و ۱% سیلیکون می‌باشد. در ترموکوپل Type J برای پایه مثبت از فلز آهن و برای ساخت پایه منفی از کنستانتان(آلیاژی ترکیب شده از ۵۵% مس و ۴۵% نیکل) استفاده شده است. این تفاوت در ساختار ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J پایه اصلی تفاوت‌های دیگر بین این دو ترموکوپل است.
تفاوت در محدوده دمایی

ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J به دلیل ساختار داخلی که دارند و فلزاتی که از آن‌ها تشکیل شده‌اند، در محدوده دمایی تفاوت‌هایی دارند. ترموکوپل نوع K به طور معمول می‌تواند دمای بین منفی ۴۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را اندازه‌گیری کند. برخی از انواع ترموکوپل تایپ K نیز وجود دارد که می‌تواند دمای بیشتری را اندازه‌گیری کنند که این محدوده دمایی وسیع و امکان اندازه‌گیری دماهای بالا، یکی از دلایلی است که این نوع ترموکوپل محبوبیت زیادی دارد.

از طرفی ترموکوپل نوع J از نظر تئوری توانایی اندازه‌گیری دما در محدوده منفی ۲۱۰ درجه تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را دارد اما به این دلیل که نقطه کوری فلز آهن که در ساخت انواع ترموکوپل تایپ J استفاده شده است، در ۷۷۰ درجه سانتی‌گراد است؛ استفاده از این نوع ترموکوپل در محدوده دمایی منفی ۴۰ درجه تا ۷۵۰ درجه سانتی‌گراد توصیه می‌شود تا دقت اندازه‌گیری و طول عمر ترموکوپل کاهش نیابد.

 

تفاوت در کاربرد
ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ Type J Thermocouple) J) هر یک با توجه به ساختار و محدوده دمایی که دارند، برای استفاده در محیط‌های مختلفی کاربرد دارند. علاوه بر این دو عامل، تفاوت در حساسیت را نیز باید در نظر داشت.
ترموکوپل تیپ K حساسیتی برابر با ۴۱µv میکرو ولت بر درجه سانتیگراد دارد در حالی که ترموکوپل تیپ J دارای حساسیتی برابر با ۵۵µv میکرو ولت بر درجه سانتیگراد می‌باشد که باعث می‌شود درمحیط‌هایی که حساسیت و دقت بیشتری نیاز دارند، استفاده از ترموکوپل تایپ J به استفاده از ترموکوپل تایپ K اولویت داشته باشد.
از طرفی دیگر، از آنجایی که در ساخت ترموکوپل تایپ J از فلز آهن استفاده شده است، از این نوع ترموکوپل نمی‌توان در محیط‌هایی که رطوبت دارند و امکان زنگ زدن وجود دارد، استفاده کرد درحالی که ترموکوپل تایپ K برای استفاده در چنین محیط‌هایی مناسب است.
ترموکوپل سری K را در محیط‌هایی با دمای بالا، محیط‌های شیمیایی، آب و گاز و محیط‌هایی که رطوبت بالا است و یا احتمال اکسید شدن بالا است، به کار می‌برند. ترموکوپل سری J در فرایندهای گرمایی مانند قالب‌ریزی پلاستیک و خلا بیشترین استفاده را دارد.

در زمان خرید ترموکوپل به چه نکاتی دقت کنیم؟

در بالا به تفصیل درباره ویژگی‌ها و تفاوت‌های دو نوع ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J توضیح داده شده است و اکنون شما اطلاعات کافی برای تهیه ترموکوپل مورد نیاز خود را دارید. در نظر داشته باشید که هم ترموکوپل تایپ K و هم ترموکوپل تایپ J از پرفروش‌ترین و پرکاربردترین ترموکوپل‌های موجود در بازار هستند زیرا قیمت پایینی دارند و محدوده دمایی نسبتا بزرگی را پوشش می‌دهند.

از نکاتی که در زمان خرید ترموکوپل باید به آن‌ها توجه کنید، به رنج دمایی کارکرد ترموکوپل، حساسیت ترموکوپل، محل نصب ترموکوپل و محیط اندازه گیری، فاصله ترموکوپل تا نشان دهنده یا محل اندازه گیری و کنترل، نوع اتصال یا نحوه نصب ترموکوپل اشاره کرد.

با توجه به ویژگی‌هایی که در بالا برای ترموکوپل تیپ K و ترموکوپل تیپ J عنوان شده، استفاده از ترموکوپل Type K در محیط‌هایی با رطوبت بالا، دمای بالا و امکان اکسید شدن وجود دارد بسیار پرکاربرد می‌باشد و همچنین استفاده از ترموکوپل Type J در محیط‌هایی که حساسیت و دقت بالایی نیاز است و دما خیلی بالا نیست، مناسب می‌باشد.

جمع بندی

ترموکوپل تایپ K و ترموکوپل تایپ J هر دو ارزان هستند و محدوده دمایی مناسبی را پوشش می‌دهند. هر یک از این دو، با توجه به ویژگی‌های مورد نظر شما، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. علاوه بر ویژگی‌های عنوان شده، نکته دیگری که در زمان خرید باید به آن توجه داشته باشید کیفیت محصول است.